+90 (532) 611 70 70

Hungarian Vizsla – Macaristan Vizsla

UKIFED  > Genel >  Hungarian Vizsla – Macaristan Vizsla
0 Comments

En eski köpek ırklarından biri olarak kabul edilen bu köpeğin kökeninin “Türk Sarı Köpeği”nin soyundan geldiği literatürlerce belirtilmektedir.
Türklerin Orta Asya’dan kuraklık sonrası göçler ile Avrupa ve Anadolu’ya getirdiği bu köpek, 1. Dünya Savaşı sonrası Almanlar tarafından dünyaya “Hungarian Vizsla” ismiyle lanse edilmiştir. Kelime manası olarak Vizsla, Macarca “Yer gösteren” anlamına gelmektedir.

İz sürme ve fermalama özelliklerinin ikisini de yapabilen bu ırk, günümüzde avcılığın ötesinde “ev arkadaşı” olarak en çok tercih edilen ırklardan birisidir. Karakteri itibariyle sahibine olan inanılmaz sevgi, sadakat ve oyunculuğu; ABD’de en çok tercih edilen köpekler listesinin en başlarında yer almasını sağlamıştır.

Zeka bakımından birçok köpek ırkının üstünde yer alıyor olması ve üstün koku kabiliyeti; onu arama kurtarma, narkotik vb. konularda bir “iş köpeği” olarak da değerli kılmaktadır.
Altın sarısı rengi, kehribar gözleri, atletik yapısı, aristokrat kişiliği, perdeli ayakları, hiç tükenmeyen neşesi ve özellikle gerekmedikçe havlamaması,tüylerinin yapısı nedeniyle fazla dökülmemesi ve kokmaması; onu ailelerin vazgeçilmez bir üyesi yapmış olmalı.

 

Dr. Öğr. Üyesi
Mustafa Ulaş Atasoy

Bir yanıt yazın