+90 (532) 611 70 70

Köpek Beslenmesinde Doğru Bilinen Yanlişlar

UKIFED  > Eğitim Bölümü, Genel, Sağlık, Uluslararası Çoban Köpekleri ve Spor Derneği >  Köpek Beslenmesinde Doğru Bilinen Yanlişlar
0 Comments

Teknoloji gelişimi, Endüstriyel Köpek Mamaları ile besleme yapılmasını da tüm dünyada çok büyük bir orana ulaştırdı. Kaliteli Hammaddelerin köpek beslenmesine esasair jordan 4 military black nike air max 270 air jordan 14 nike air max 270 men’s nike vapor max nike jordan series 06 wmns air max 270 nike air jordan 14 nike air max 270 air jordan retro 1 mid casual shoes nike air max 97 gucci wmns air max 270 jordan 5 nike air max 90 nike air jordan mid teşkil edecek doğru formüle edilmiş içerik oranları, köpeklerimize ihtiyaçlarını dengeli biçimde vermesi ve köpek beslenmesinde en önemli unsurlardan olan stabillik gerekliliğini taşıması nedeni ile kuru mamalarin tercih edilirliğinin altını kuvvetli biçimde doldurmaktadir.

Bir takım ısıl işlem prosedürlerine göre imalatı yapılmış kuru mamaların bu kadar yoğun kullanımına rağmen çoğu köpek sahibi  kendi inisiyatifi doğrultusunda bilmeden de olsa kuru mamaların sağlayacagi faydaları çok basit bir kaç işlemle faydasız, hatta zararlı hale getirebilmektedirler. Şimdiye kadar hiçbir platformda herhangibir görüşün dahi dile getirilmediği bu konu hakkında, olabilecek en basit hali ile zararın nasıl oluşacağı hakkında bir takım pratik bilgileri paylaşmak isteriz.

“Köpeklerimizin kuru mamalarını rahatlıkla yiyebilmesi için üzerlerine su veya sütün, gerek soğuk, gerekse sıcak olarak dökülerek servis edilmesi, bir takım et suları ile karıştırılarak kendilerine verilmesi, hazırlanan soğuk veya sıcak başka karışımlar ile  verilmesi durumlarına çokça rastladığımiz için bu gibi uygulamalara son verilmesi adına birşeyler ifade etmek isteriz.

HANGİ MARKA OLURSA OLSUN KURU MAMALARINIZI SU İLE BİRLEŞTİRMEYİN!!!!!

İyi bir Mamanın yüksek yenilebirliği olmalıdır ve tüketilmesi için herhangibir şeyle karıştırılmasına gerek olmamalıdır. Mamanın iç dengesinin stabil kalabilmesi için en önemli parametre budur. Sadece yeni mama geçişlerinde eski mama ile yeni mamanın kademeli oranlarda karıştırılarak bir süre geçirilmesi istisnasını bu konu dışında tutuyoruz.

Kuru mamalar ıslatıldıklarında, bakteri ve mantarların çoğalması için fazlasıyla uygun bir ortam oluşturulmuş olur. Herhangi bir sıvı(su, et suyu çorba,yemek suyu, süt, sıcak su) ile temas etmiş mama, özellikle yavru köpeklere yumuşamaya bağlı kolay yenme maksadı taşıyan sürece girdiğinde çıplak gözle göremediğimiz, burnumuzla kokusunu duyamadığımız bir takım mantarların ve bakterilerin üremesine startı vermiş oluruz.

NASIL MI?

Islatılarak yumusatılma hesabı yapılan  kuru mamaya nemi olur?

Mama Kimyasında, vomitoksin, aflatoksin  gibi mikotoksinlerin üretimi başlar.

MİKOTOKSİN NEDİR?

Mikotoksin, mantar ve küflerin ürettiği toksin metabolik yan ürünlerdir.

Kuru mama üretiminde kulanılan ve nişasta içeren; pirinç, mısır, patates veya buğday gibi ürünler mama ıslatıldığında VOMİTOKSİN adı ile bilinen yan ürünü üretir. Vomitoksin, toksik bir maddedir. Hayvan sağlığını olumsuz olarak etkileyebildiği ve mama içeriğinden almayı istediğimiz
“proteinin sentezini” engellediği de bilinmektedir.

Vomitoksine maruz kalındığında ayrıca beynin triptofan alımı, dolayısıyla “seratonin sentezi” de azalacağından bağırsaklardaki seratonin üretimi de durur. Seratonin azlığı ise direk olarak iştahsızlık demektir. İştahsızlık ise kısıtlı besin alımı nedeni ile zayıflama demektir. Zayıflama ise köpeğimizin sağlığından uzaklaşması demektir.

Kuru mamalarımızı herhangibir sıvı ile buluşturmamalıyız.
İçinde yumuşamasına asla izin vermemeliyiz.

Günhan Tüzüngüç

Bir yanıt yazın