+90 (532) 611 70 70

Türk Çoban Köpeği Akbaş

0 Comments

TÜRK ÇOBAN KÖPEĞİ AKBAŞ

Genel Özellikleri

Türkiye’nin en çok tanınan sürü koruma köpeklerinden biridair jordan 4 retro military black nike air max 97 gucci wmns air max 270 nike air force jordan air jordan 4 retro military black air max 95 nike air max 90 nike air max 90 air max 97 sale air max 95 air max goaterra 2.0 air max goaterra 2.0 nike air max 90 wmns air max 270 nike air max 270 men’s ir. Kurtlara karşı başarılı mücadeleleri ile bilinirler. Sürüye son derece bağlı ve sıkletinde dünyanın en güçlü ve hızlı sürü koruma köpeğidir. Dünya’nın çeşitli ülkelerinde sürü ve alan koruma, aile köpeği olarak çalışma alanı bulmuştur. Dikkati ve bekçilik yeteneğinin gelişmişliği ile bilinir. Sahibine, sürüye ve mekanına son derece bağlı, yapmaya karar verdiği işte son derece zeki ve kararlıdır.

Fiziksel Özellikler: Hafif gövde yapısı, ince ve kaslı fiziği ile ayak ve kemik yapısı hızlı koşmaya uygundur. Kurt tipi kafa yapısı, çekik gözleri ve sarmal kuyruk yapısı ile diğer köpeklerden ayırmak kolayca mümkündür. Hafif belirgin stop vardır. Boyun ufuk çizgisine kırk beş derecelik bir açıyla çıkar. Göz rengi bal renginden siyah ve kahverengine kadar olabilir. Alt tahliye dudağını sarkıtmaz siyah ya da kahverengi tonlarında görülür. Burun sıklıkla koyu renkli pigmentasyona sahip olmakla beraber açık renkli buruna sahip varyeteler de görülür. Kuyruğu rahat halde, arka bacak dirseği seviyesindedir. Adı gibi rengi de her zaman beyaz olmalıdır. Post vücuda sıkıca bağlıdır.

Boyutları: Ergin erkeklerde omuz yüksekliği 65-75 cm arası, ağırlık 48-55 kg civarındadır. Omuz yüksekliği 84 cm ve ağırlığı 68kg olanları da görülmüştür. Ergin dişilerde omuz yüksekliği 60-73 cm, ağırlık 45-55 kg civarındadır. 82 cm ve 65 kg olanları da görülmüştür.

TURKISH SHEPHERD DOG

AKBAS

General Features:

Akbaş is known to be one of the most well-known, livestock guardian dogs in Turkey. Akbaşs are well-known with their victorious battle against wolves. They are deeply loyal to the herd, territory and their owner. Akbaşs are considered the most powerful and fast livestock guardian dogs among their weight category. They are utilized as livestock guardian and field security dogs in many countries around the world; moreover, they are adopted as family dogs. Akbaşs are well known with high levels of watchful and guarding characteristics. Also, they are very strong-minded and highly intelligent when decision making.

Physical Characteristics:

An Akbaş has lightweight anatomy with slim and muscular body having well-built bone and feet structure, which allow the Akbaş to run fast. Akbaşs are differentiated from other cannines with their wolf-shaped skull, slanted eyes and spiral shaped tail. The stop on their face is slightly apparent. Their posture of neck and skyline intersects with 45 degree angle. Eye color ranges from amber (honey-coloured) to black and brown. The lip color can be black or brown and the lower discharge lip does not dangle down. The nose has mostly dark pigmentation. However, there are varieties with light colors as well. The tail lenghthens till the hindleg knee joint when it is relaxed. The coat attaches to body firmly. An Akbaş must have white hair color like its name, “white”.

Size:

Shoulder length for adult males are between 65-75 cm and weight are 48-55 kg. Shoulder length of 84 cm and weight of 68 kg are also seen. As for adult females, the shoulder length are between 60-73 cm and weight are 45-55 kg. The shoulder length of 82 cm and weight of 65 kg are also seen for females.

Bir yanıt yazın