+90 (532) 611 70 70

Köpek Ve İnsan

UKIFED  > Genel, Hungarian Vizsla >  Köpek Ve İnsan
0 Comments

KÖPEK VE İNSAN

Köpek ve insan başlıklı bu yazımda insanın doğaya,  insanın hayvana ve köpeğe duyduğu ihtiyaçtan bahsetmek istiyorum.

Dünyayı parmaklarımızın ucuna getiren şu interaktif alanda bir sorgulama yapınca bile, insanın doğa ve hayvanlara karşı durumu, tutumu, tabiri caizse muhtaciyetini hemen görmek mümkün oluyor.

Bu bağımlılık bu aşk neden  ? sorusunun cevabına ilişkin düşüncelerimi inceden derine paylaşmak istiyorum.

Aslında son cümlemin son kelimesi, ana fikri yüklemi yükleniyor sanki  …..

” Paylaşmak “.

İnsanı diğer canlılar gibi kadar değerli yapan en önemli vasfıdır payşlaşmak. En üstünü yapan şey ise bunu (Paylaşmayı) severek,  isteyerek hatta karşılıksız yapmasıdır.

İnsanı değerli yapan belki de en güzel davranışıdır paylaşmak.

     Neleri mi paylaşır insan ?

Sevgisini, ekmeğini, maddi ve manevi hemen herşeyini paylaşabilir.

Acılarını, sıkıntılarını ve hatta hayallerini bile…

Doğa canlı ve cansızların değerli bir paylaşım alanıdır demek doğru bir cümle olacaktır. Bilerek veya bilmeyerek tüm cansız ve canlı varlıklar bu paylaşım alanının bir öğesi, bu sürecinin (yaşantının) bir parçasıdır. Ne ağaçlar bir kuşun yuvasından, ne bir dere göl, balıksız düşünülebilir. Birbirine bir şekilde öyle veya böyle bağlı olan tabiatın en güzel varlıkları hayvanlar, dünyayı yaşanılır, katlanılır yapmıyor mu ?

Önce makale tarzında bir yazı tasarlamıştım beynimde ama olmadı. Bukadar duygunun içiçe gireceği başından belli bu paylaşımıma alıntıları vs yakıştıramadım. Düşünsenize bir köpeğin bir insan ile olan dostluğunu hangi ansiklopedi ya da hangi bilimsei yazı, nasıl ifade edebilir ki ?

Sözlerin bile kifayetsiz kaldığı o duygu o paylaşım sanıyorum sadece yaşayanların anlayabileceği bir aşk.

Köpek bir canlı, tıpkı diğer canlılar gibi. Belli bir yaşam süresi var. Bu süreyi bir şekilde bazı sebepler ile insan oğluyla paylaşmayı seçmiş. Hemen heryerde karşımıza çıkıyor bu birliktelik. Bu bir seçim mi ? Yoksa kader mi ? Her ne olursa olsun bundan memnun olanlar ki ben onlara paylaşımcı sevgi insanı bir de memnun olmayanlar var.

O memnuniyetsiz kişilerin sadece köpekleri değil yaşayan hiçbir canlıya sevgi duymadıkları da aşikar.

Köpek insanı neden sever ?

Köpek insanı ailesinin bir bireyi olarak görür ve sever. Onu korumak onunla gezmek ve yaşantısını, yiyeceğini paylaşmak dürtüsü tamamen içgüdüsel bir davranıştır. Sürü hayvanı olan köpekler insanları genellikle sürülerinin lideri bazen de bir parçası olarak kabul ederler. Onlar sürülerinin bir bireyi olarak gördükleri insanı ölümüne sever, koruru ve bağlanırlar. Bu sevgi öyle bir mertebeye yükselir ki insanlar bu sevgiyi aile bireyleri dışında hemen hiçbir insanda, canlıda bulamazlar. Bu yüzden de dostları olan köpekler ile inanılmaz bir iletişim kurarlar. Bu bağın oluşumunda insanın muhtaç olduğu o karşılıksız sevgi önemli bir etkendir.

     Köpek mi insana insan mı köpeğe sahiptir? Bu sorunun cevabı da yine sorunun temelinde saklı gibi değil mi ?

     Cevap  Köpek ve insan birbirlerine sahiptirler.

Köpek ve insan dünya gezegeninin ayrılmaz iki canlısı olarak birbirlerine sahip olmaktan son derece mutlu iken bu mutluluğu ifade etmekte yetersiz kalan ben, siz hayvan ve köpek sever dostlarımıza en içten sevgi ve saygılarım ile mutlu,sağlıklı günler diliyorum.

Dr. Mustafa Ulaş ATASOY

One thought on “Köpek Ve İnsan”

Bir yanıt yazın