+90 (532) 611 70 70

Köpeklerin Özellikleri

UKIFED  > Genel >  Köpeklerin Özellikleri
0 Comments

Köpekler Doğdukları andan itibaren köpekler insanlara karşı sevgi doludurlar.

Köpekler bu şekilde dünyaya gözlerini açan nadir hayvan türüdür. Bu nedenle siz köpeğinize yakınlık gösterip alışana kadar o çoktan sizi sevmeye başlamıştır.

Köpeğiniz sahibi olduğunuzu anladığından itibaren kokunuzu tanımlar. Bu sebeple bulunduğu ortamlarda özellikle sizin eşyalarınızın yanında uyumayı tercih edecektir çünkü bu onu onları rahatlatır ve güvende hissettirir.

Annesinden yeni ayrılan köpekler; sahibini en yakın dostu olarak görmektedir.

Siz de yeni sahiplendiğiniz bir köpeğe davranışlarını kontrol edebilmeleri için yardım ettiğiniz ve eğitimi ile ilgilendiğiniz takdirde sizin en sadık dostunuz olacağı kesindir.

İnsanlarla çok iyi dost olabilmektedir. Bir çok hayvan türü sadece oun beslediğiniz sürece sahibini benimserken, köpekler duygusal olarak insanlara bağlanırlar. Bizler ise köpekleri pek çok amaçları için kullanmaktayız. Bu durum köpeklerin ruh ve beden sağlıkları için karşılıklı güven oluşturup, köpekler için sağlıklıdır.

Köpeklerin koku alma duyuları çok gelişmiştir. İnsanlara göre binlerce kokuyu ayırt edebilme özelliğine sahip olan köpekler, kayıp insanları bulma konusunda da oldukça başarılıdır.

Özellikle polis köpekleri aldıkları özel eğitimler sayesinde tehlikeli maddeleri de rahatlıkla bulabilir. Yine yeterince eğitim almış olan köpekler sakat veya kör kişilerin en iyi yardımcısı olabilir.

Tıpkı insanlar gibi köpekler de eğitim alabilirler ve becerilerini geliştirebilirler.

İnsanlarla binlerce yıldır birlikte yaşayan köpeklerin en faydalı oldukları konulardan bir diğeri de çobanlara yaptıkları yardım ve korumadır.

Köpeklerin bazı türleri soğuk iklimlerde bile insanlara kızak çekerek yardımcı olurlar.

Köpekler evcil ve vahşi olarak hemen hemen dünyanın birçok yerinde yaşamışlardır.

Sahibine bağlılığı ile de ün salmışlardır.

Ömürleri bir çok etkene göre değişmekle birlikte 15 ile 20 yıl arasındadır.

Köpeklerin görünüş ve büyüklükleri ile farklı 100’den fazla köpek ırkı bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın